Existuje několik různých způsobů skladování a konzervace bylinek, včetně sušení, nakládání do octa, oleje, alkoholu, cukru i soli. Hojně používaným způsobem je i zmrazování.

Sušení

Sušení je nejstarší způsob uchování bylinek. Pokud nemáte jednotlivé listy nebo květy, svažte snítky jednotlivých bylinek lýkem nebo provázkem do menších svazečků a pověste je do vzdušného prostoru. Dbejte na to, aby svazek nemohl uvnitř zahnívat. Vyschlá zeď v pozadí a šňůra na prádlo jsou vyhovující. Bylinky nesmí být vystaveny přímému slunci. Bylinky se musí sušit na teplém, tmavém, suchém a dobře větraném místě. Čím rychleji uschnou, tím lépe si udrží svoji aromatičnost. Tma zase zabraňuje ztrátě barvy a chuti. Sucho a proudění vzduchu sušení urychlují a zabraňují plesnivění bylin. Bylinky se před sušením nesmějí oplachovat, protože by se tím vytvořily podmínky pro napadení houbou. Prachu a případného hmyzu uvnitř svazečku se zbavíte dobrým protřepáním. V kuchyni je pro zavěšení sušených svazečků příliš vlhko.

Další možnost jak bylinky sušit spočívá ve zpracování jednotlivých listů nebo květních úborů. Na dno přepravky dejte utěrku nebo kousek plátýnka a slizený materiál rozprostřete v únosné vrstvě. Masitější části sušeného květu nebo listu občas obraťte, abyste předešli zahřívání. Opět je lepší nespěchat a sušit v zastíněném, ale vzdušném prostoru.

Místa vhodná k sušení bylin jsou např. sušárny, půdní prostory bezprostředně pod střechou (pokud tam není příliš velké vedro), nepoužívaný pokoj, kde zatáhneme záclony a otevřeme dveře. Teplota při sušení by měla být 21–33 °C. Pokud nemáte k dispozici vhodné místo k sušení bylinek, můžete je sušit nad troubou. Troubu jen pootevřete a nastavte tak, aby nesálala vyšší teplotu než 35 °C! Ani o stupeň víc, protože jinak by se zničily éterické oleje. Na arch hliníkové fólie, na balicí papír s propíchnutými dírami nebo na hustou mřížku rozložte ve slabé vrstvě bylinky a opatrně umístěte nad pootevřenou troubu. Na malé množství je snazší koupit si speciální sušičku.

Bylinky jsou doopravdy sušené, jestliže se stonky začnou lámat, protože jsou křehké, listy jsou pokroucené a všechno pěkně šustí. K uchování je nejvhodnější vybírat části s nejvyšší koncentrací éterických olejů, tzn. lístky nebo květy.

Zelené části

Zelené části různých druhů bylin by se měly sušit odděleně, zvláště mají-li výraznější vůni, jako např. libeček. Rozložte je v jedné vrstvě na tácy nebo dřevěné rámy potažené gázou nebo sítí. Během prvních dvou dnů byliny rukou několikrát obraťte.

Kořeny

Kořeny se musí sušit při teplotě asi 50–60°C. Nejlépe a nejrychleji uschnou v troubě. Musíte je pravidelně obracet, dokud nejsou křehké a nelámou se.

Semena

Semena by se měla sušit na dobře větraném místě bez jakéhokoliv umělého tepla. Téměř zralé tobolky a lusky zavěste nad papírový sáček (v igelitovém by se zapařila), aby většina semen, až uzrají, spadla do sáčku. Semena musíte před uskladněním usušit opravdu důkladně, což může trvat až dva týdny.

Zamrazování

Zamrazování se hodí spíše pro konzervaci malých porcí, ale je to způsob snadný a rychlý. Zmrazením se minimalizuje ztráta aktivních složek, zvláště vitamínů. Šok z chladu ovšem způsobuje úbytek vonných látek. Nejvhodnější k zamrazování se jeví petrželka, bazalka, saturejka zahradní, kopr, estragon, dobromysl nebo pažitka.

Odstraňte poškozené nebo nahnilé listy a příliš silné stonky. Bylinky podle potřeby opláchněte pod studenou vodou. Pokud byste zamrazovali celé snítky, je dobré je nalámat a popř. v mikrotenovém sáčku rozválet válečkem, aby se snížil jejich objem pro uložení v mrazničce. Praktičtější je bylinky nasekat a zamrazit v malých porcích pro rychlé použití v kuchyni. Byliny není třeba před použitím rozmrazovat, stačí je přidat do jídla.

Byliny se dají mrazit také tak, že je nasekáme nadrobno, dáme do formy na led a zalijeme vodou. V nápojích nebo ovocných salátech vypadají velmi pěkně kostky ledu, ve kterých je zmražený např. květ brutnáku nebo lístky máty.

Skladování

Pokud usušené byliny správně neuskladníte, velmi rychle ztratí svou chuť i barvu. Listy nebo kořeny dejte do sklenic z tmavého skla se vzduchotěsným šroubovacím uzávěrem. Sklenice popište jménem byliny a datem sklizně. Uložte je do spíže. V žádném případě nesmí být na světle. V prvních dnech sklenice pravidelně kontrolujte. Pokud se uvnitř začne sbírat vlhkost, byliny nebyly dostatečně suché a mohly by se zkazit. V tom případě je ze sklenic vyjměte a nechte je doschnout.

Byliny pro vlastní potřebu nemá smysl skladovat ve velkém a na dlouhou dobu. Sušené byliny si své chuťové vlastnosti v plné míře udrží jen asi po dobu 1 roku, takže stačí, když si uděláte zásobu na zimu.

Melisa