Léčiva získávaná z rostlin mohou být užívána nebo aplikována vně na pokožku různými způsoby. Cenné látky jsou z rostliny čerpány několika různými způsoby.

Bylinné "čaje", nálevy

K přípravě nálevu stačí nalít na určené množství nasekaných listů nebo květů horkou vodu (někde se uvádí vodou teplou max. 50 °C) a nechat asi 10 minut stát pod pokličkou. Běžně se dávkuje asi 50 g čerstvých nebo 20 g sušených bylinek na půl litru vody. Můžete osladit, popřípadě přidat citronou šťávu. Nálevy nelze skladovat déle než 24 hodin, protože pak zcela ztrácejí svou účinnost. Nálevy se používají zejména u bylin s obsahem silic, o které nechceme přijít.

Odvary

Odvary se připravují především z kořenových a dřevitých částí rostlin. Na přípravu je potřeba asi 30 g sušené nebo dvakrát tolik čerstvé přísady na půl litru vody. Do studené vody přidáte nasekané části bylin, přivedete k varu, pak snížíte teplotu a necháte vařit asi 10–15 minut. Odvar odstraníte ze zdroje tepla, přikryjete pokličkou a necháte asi 10 minut odstát. Odvary se používají pro odstranění nežádoucích silic, vylouhování hůře rozpustných látek a podpoře určitých chemických reakcí.

Tinktury

Tinktury jsou koncentrované výtažky z bylin v alkoholu. Kromě vnitřního užívání, lze tinktury používat také vně, např. k hojení ran, na bolesti kloubů a svalů. Na přípravu tinktury přidejte 1 díl nasekaných bylinek do 4 dílů čistého alkoholu (např. vodka, pálenka) a nechejte 2 – 3 týdny louhovat. Obsah pravidelně protřepávejte. Pak tinkturu přeceďte a nalijte do tmavých lékovek. Skladujte na chladném a tmavém místě. Tinktury mají trvanlivost až dva roky. Jestliže tinkturu nakapete do horkého čaje, alkohol se vypaří a nápoj je vhodný ke konzumaci pro kohokoliv. Pokud nemůžete používat tinktury připravené v alkoholu, potom můžete místo něho pouřít jablečný nebo vinný ocet.

Maceráty

Byliny po zalití studenou nebo vlažnou vodou necháte stát cca 8 - 10 hodin (přes noc). Někdy se uvádí ještě mírné ohřátí na 40 °C a vyluhování po dobu 8 minut.

Výluhy (extrakty, výtažky)

Výluhy se získávají louhováním sušených nebo čerstvých bylin ve studené vodě po dobu 24 hodin (někde se uvádí 2 - 3 dny). Nádoba s výluhem se umístí na chladném místě, aby nezačal kvasit. Je opět vhodné výluh do 24 hodin spotřebovat.

Šťávy

Šťávy z bylinek vymačkáte pomocí odšťavňovače. Takováto šťáva by se měla vypát ihned. Na jednu skleničku šťávy však potřebujete velkou hromadu bylinek. Bylinky tak můžete přidávat na ochucení například ovocných šťáv.

Masti

Masti mohou být připravovány ve vodní lázni pomalým zahříváním základu, kterým může být vazelína, včelí vosk, sádlo apod., do něhož jsou přidány bylinky. Vodní lázeň je třeba udržovat přiměřeně horkou alespoň po dobu dvou hodin, aby se z bylin vyluhovaly aktivní látky. Pak přefiltrujte přes plátno, promíchejte do hladké konzistence a ještě za tepla naplňte do uzavíratelných nádobek. K přípravě masti budete potřebovat asi 60 g sušených nebo 100 g čerstvých bylinek a asi 500 g tuku. Masti vydrží delší dobu (i déle než 1 rok), protože neobsahují na rozdíl od krémů vodu.

Oleje

K ochucení oleje je třeba použít velmi aromatické bylinky, jako jsou například bazalka, dobromysl, rozmarýn, šalvěj, tymián nebo yzop. 4 lžíce nasekaných čerstvých bylinek nebo 3 - 4 čerstvé snítky dejte do lahve a dolijte půl litrem panenského oleje. Pevně uzavřete a dejte na asi 3 týdny na slunné místo. Čerstvé bylinky se v oleji za poměrně krátký čas začnou kazit, zejména jsou-li vystaveny vzduchu a světlu. Pokud chcete olej uchovat po delší dobu, přelijte ho do jiné, nejlépe tmavé lahve s tím, že z oleje také odstraníte všechny rostlinné zbytky. Olej uchovejte na chladném a tmavém místě.

Octy

Na litr bylinkového octa budete potřebovat asi 4 lžíce nasekaných bylinek (např. bazalka, estragon, máta peprná, šalvěj, tymián, meduňka) nebo 3 - 4 snítky, které dáte do lahve. Lahev doplníte ovocným nebo bílým vinným octem. Pak lahví mírně zatřepete, aby se uvolnily všechny vzduchové bubliny. Zazátkujte a dejte na 2 - 3 týdny vzluhovat na slunné místo. Občas lahví dobře zatřepejte. Hotový ocet skladujte na temném místě.

Vína

Bylinková vína bývala velmi oblíbena ve středověku. Bývala zpravidla z jednoho druhu bylin, aby si zachovala typickou chuť. Do lahve dejte 2 - 3 lžíce najemno nasekaných čerstvých bylin (například bazalka, levandule, smetanka, máta peprná, rozmarýn, šalvěj, tymián, meduňka, mařinka vonná - stačí 1 lžíce) a dolijte litrem suchého bílého nebo červeného vína. Zazátkujte, dejte na slunné místo a nechte několik dnů vyluhovat (rozmarýn vyžaduje 2 - 3 dny, pro mařinku vonnou postačí jeden den). Pokud byliny klesají ke dnu, mírně lahví zatřepejte. Po vyluhování přeceďte víno do jiné lahve. Víno by mělo vydržet alespoň jeden rok.

Sůl

Pro nasolení je vhodný například libeček, petrželka, anýz, rozmarýn a tymián. Bylinky nasekejte nadrobno a spolu s mořskou solí je vrstvěte do nádobky. Poměr podílu bylinek k soli je asi 5:1. Nádobku pevně uzavřete a skladujte na temném místě.

Inhalace

Na inhalace zalijte jednu polévkovou lžíci sušené bylinky litrem horké vody. Páry vdechujte pod ručníkem.

Koupele

Pro celkovou koupel potřebujete asi 200 g sušených bylinek, pro částečnou koupel nebo koupání pro děti stačí jen 100 g. Na noc dejte bylinky macerovat do studené vody, druhý den vše zahřejte a tekutinu přilijte do koupele.

Melisa